Edukacja
Akademia Małego i Młodego Designera
To dwa główne projekty Akademickiego Centrum Designu skierowane do grup zorganizowanych – dzieci oraz młodzieży. Prowadzimy twórcze zajęcia z różnych dziedzin dizajnerskich, które pobudzą wyobraźnię zarówno młodszych, jak i starszych uczestników i uczestniczek. Szukamy ciekawych i ekologicznych rozwiązań warsztatowych. Zapraszamy cenione osoby artystyczne do prowadzenia zajęć. Pragniemy, żebyście wyszli od nas z poczuciem, że sztukę możecie tworzyć sami.
Warsztaty dla dorosłych
Uczestników i uczestniczki naszych warsztatów chcemy nauczyć, jak docenić dobre i ekologiczne wzornictwo, jak odróżnić mniej jakościowe projekty od tych interesujących. Taka wiedza wpływa na późniejsze wybory konsumenckie. Ważne, aby uznanie zyskiwały produkty wykonane starannie, przyjazne środowisku i niebędące efektem katorżniczej pracy.
Zwłaszcza w działaniach edukacyjnych zależy nam na integracji przedstawicieli różnych grup społecznych. Miło nam widzieć aktywne i świetnie współpracujące ze sobą osoby, które potrafią się nawzajem inspirować. Dlatego też prowadzimy warsztaty również dla dorosłych.
Czy książka to dzieło sztuki?
Czy książka ze względu na swoją oprawę może być dziełem sztuki? Jakie powinna spełniać wymogi, aby traktować ją jako obiekt artystyczny? Czy książka fotograficzna to jedynie album ze zdjęciami? Na te pytania odpowiemy sobie wraz z artystami. Pod ich fachowym okiem nauczycie się, w jaki sposób stworzyć makietę książki fotograficznej i artystycznej. Pobawimy się formą, ale też treścią. Oprócz tego czeka na was warsztat introligatorski, i co najważniejsze: zrobicie własne concept booki, czyli ilustracyjne książki edukacyjne!
Co się nosi?
Ekologia w przemyśle tekstylnym to bardzo poważna i aktualna sprawa, którą powinniśmy się stale interesować. Na tych zajęciach zastanówmy się, czy zastosowanie poliestru może być etyczne i estetyczne. Stworzycie prace w oparciu o materiały tekstylne z drugiej ręki. Pokażemy i omówimy sylwetki modowe współczesnych projektantów. Jednym z waszych zadań będzie zaprojektowanie planszy inspiracji (moodboard'ów) z uwzględnieniem rozwiązań ekologicznych.
Ceramiczne odloty
Zapewne każdy z was ma swój ulubiony kubek, z którego pije herbatę. Te zajęcia z ceramiki pozwolą wam nauczyć się, jak stworzyć miłe dla oka naczynie lub inny obiekt użytkowy w technice lepienia ręcznego z wcześniej zabarwionej masy ceramicznej. Zrobiony przez siebie produkt, możecie podarować również bliskiej osobie, tak żeby to ona nie mogła się z nim rozstać.
Dlaczego znam tę markę?
Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego logo popularnego sklepu Lidl przykuwa waszą uwagę? To zasługa dobrze zaprojektowanej identyfikacji wizualnej, na którą składają się: kolory, znak graficzny czy font. Wszystkie te elementy muszą współdziałać, aby firma czy instytucja mogła osiągnąć swoje cele wizerunkowe. Na tych warsztatach zaprojektujecie własne logotypy. Kto wie, może w przyszłości to wasze projekty, zobaczymy, sięgając po produkt na sklepowej półce?
Jaką rolę odgrywa plakat?
Plakat ma za zadanie poinformować nas o nadchodzącym wydarzeniu, ale nie jest to jego jedyny cel. Przecież może też zachwycać, będąc traktowanym jako dzieło sztuki. Wystarczy sięgnąć pamięcią po dorobek polskiej szkoły plakatu – do dokonań Jana Młodożeńca czy Waleriana Borowczyka, którzy swoimi projektami wyraźnie zasłużyli się dla polskiej kinematografii. Potraktujmy plakat jako coś unikatowego, coś, co nie tylko informuje o dacie i miejscu wydarzenia, ale ma też interesujący przekaz wizualny.
Ekologia a sprawa ziemska
Koty mają dziewięć żyć, a przedmioty które nas otaczają mogą mieć ich nieskończoność! Każdego dnia używamy mnóstwo rzeczy. Niektóre tak nam spowszedniały, że nawet nie zwracamy uwagi na ich nadmiar. Często dokupujemy coś nowego, a przecież możemy w bardzo kreatywny sposób nadać naszym zbiorom drugie, często lepsze życie. Ten warsztat to nadanie blasku starym, dawno nieużywanym przedmiotom z uwzględnieniem prawideł designu. Będziemy przekształcać, odkształcać i kształcić!
Osoby prowadzące warsztaty
Przemysław Hajek
Grafik, projektant, dyrektor artystyczny wydawnictwa „Powidoki”, nauczyciel akademicki, zatrudniony na stanowisku adiunkta w łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych w Instytucie Sztuk Projektowych. W 2005 roku obronił dyplom mgr w Pracowni Informacji Wizualnej (ASP Łódź) u prof. Jerzego Trelińskiego z wyróżnieniem i od tamtej pory tworzy kompleksowe projekty graficzne dla różnych instytucji kultury, wydawnictw, firm oraz różnych przedsięwzięć. Odbył dwa półroczne stypendia zagraniczne w Finlandii (2004) oraz Danii (2015). W 2018 roku obronił doktorat z zakresu sztuk projektowych, którego tematem była nowa koncepcja komunikacji wizualnej dla miejskich parków w Łodzi. W latach 2013–2014 współtworzył Centrum Transferu Technologii w ASP – jednostkę mającą na celu współpracę Akademii z biznesem. Projekty, które realizuje charakteryzuje zastosowanie typografii jako głównego środka wyrazu, buduje z nich obrazy oraz nadaje nowe znaczenia. Czytaj dalej.
Ewa Żochowska
Malarka, artystka sztuk wizualnych (kolaż, grafika, fotografia, instalacje, performans) oraz projektantka (projektowanie graficzne, aranżacja wnętrz, murale i malowidła ścienne). Absolwentka ASP w Łodzi (2002 r.). Prezeska Fundacji Przędzalnia Sztuki, animatorka kultury i organizatorka warsztatów artystycznych i wydarzeń kulturalnych (m.in. Łódzkie Targi Książki, Stacja Księży Młyn – targ staroci, rękodzieła i sztuki użytkowej, Showroom Księży Młyn). Czytaj dalej.
Magdalena Stecka
„Wyrosłam na gruncie Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Studiowałam tam wzornictwo przemysłowe, które rozbudziło we mnie zainteresowanie projektowaniem w trójwymiarze. Studiowałam również edukację artystyczną, co dało mi szerszy aspekt sztuki jako takiej oraz nauczyło jej upowszechniania. Pchnęło mnie to do podjęcia pracy przy tworzeniu ekstruderów do m.in. ceramiki i czekolady w firmie produkującej drukarki 3D. Pracowałam nad wieloma projektami, testując i mieszając technologie oraz materiały. Trzeba przyznać, że do tej pory nie skończyłam eksperymentować. Oczywiście nie odbyłoby się bez błędów, ale daje mi to również doświadczenie przy następnych próbach. Druk 3D cały czas się rozwija i pojawiają się nowe możliwości, materiały, kombinacje... To świetne pole do ciągłych prób i szansa na osiągnięcie nadzwyczajnych efektów. Projektowanie 3D jest wciągającym początkiem, ale na etapie druku dochodzi wiele zmiennych, które mogą działać na korzyść finalnego przedmiotu”. Czytaj dalej.
Remigiusz Szulc i Natalia Biernat – Wolni Rysownicy
„Połączyła nas wspólna miłość do grafiki, szeroko pojętego designu, rysunku i kreowania. Zawodowo zajmujemy się nauką rysunku architektonicznego, designerskiego, studyjnego oraz projektowaniem graficznym. Przygotowujemy do egzaminów wstępnych na studia architektoniczne i artystyczne. Uwielbiamy eksperymentować, poszukiwać niekonwencjonalnych podłoży pod nasze plakaty i nadawać nowe życie niechcianym papierom. Przewodnim celem naszej działalności jest zwrócenie uwagi odbiorców na piękną, otaczającą nas rzeczywistość i pokazanie jak niezwykle pomocnym w jej dostrzeganiu, studiowaniu, interpretowaniu i kreowaniu jest rysunek”. Więcej.
Warsztaty towarzyszące wystawom
Swoje wystawy mają u nas uznani artyści czy doświadczone projektantki. Oglądanie ich prac może być bardzo inspirujące, w taki sposób możemy się stymulować do własnych twórczych działań. Warsztaty towarzyszące naszym wystawom mogą być tego świetnym przykładem. Pracujemy wtedy w odniesieniu do dzieł, które są gotowym komentarzem dotyczącym rzeczywistości. Naszym zadaniem jest wówczas zaprezentowanie własnej twórczej wypowiedzi na temat podjęty wcześniej przez artystę.
Wykłady na zamówienie
Zapraszamy do nas na wykłady z historii designu, historii sztuki i mody. Przekazujemy wiedzę o poszczególnych kierunkach w projektowaniu na świecie i w Polsce, prezentujemy ponadczasowe tendencje projektowe oraz problemowo nakreślamy wyzwania nowoczesnego wzornictwa. Opowiadamy o designie w ujęciu historycznym, technicznym, przekrojowym lub biograficznym.
Kontakt:
Wpłaty prosimy kierować na konto o numerze:
48 1130 1163 0014 7148 7820 0032
W tytule przelewu należy podać nazwę warsztatów i datę wydarzenia.