„Water reconstructions” – ART&DESIGN Festival
Zapraszamy na wystawę zbiorową „Water reconstructions” składającą się na ART&DESIGN Festival. Powstała ona w ramach konkursu kuratorskiego. Na ekspozycji znajdą się prace osób artystycznych z całej Polski odwołujące się do głównego nurtu festiwalu – do wody. Ten życiodajny składnik kuli ziemskiej, tak nieoceniony w dobie katastrofy klimatycznej, staje się dla twórców i twórczyń związanych z architekturą czy sztuką źródłem inspiracji, niedoścignioną materią, cudownym eliksirem. Wernisaż wystawy odbędzie się 27 listopada o godz. 18:00 w galerii ACD na parterze.
Historyczka sztuki Astrida Neimanis w jońskiej filozofii o zmienności świata widziała to, co może być stałe – pierwotny element, tworzywo wszystkich rzeczy. Wodne ucieleśnienie i upodmiotowienie stały się dla niej właśnie tym rodzajem materii. A hydrorelacja między wodnymi ciałami okazała się wyraźnym zwrotem do świata, który nie zatrzymuje się na antropocentryzmie. Bowiem relacja wodnych ciał to także relacja pozaludzka. To odrzucenie ciała opartego wyłącznie na bezcielesnych formach, które oferuje transhumanizm. Ciało wg Neimanis jest otwarte, widoczne najpierw w postaci holobiontu, czyli ciała ludzkiego złożonego z podmiotów żywych tzw. hydrokolektywów (o których pisał też Jan Szewczyk). To ciało, które ma dostosować się do zmiennych warunków klimatycznych i środowiskowych planety. Ma za nią podążać nie tylko cieleśnie, ale też w jego świadomości. Edmund Husserl nazwał ten proces „spleceniem z realnym światem”. Bez udziału strumienia świadomości – świadomości bycia w świecie –indywidualizacja i poznanie własnej oraz cudzej świadomości nie są możliwe. Maurice Marleau-Ponty w kontekście narracji świata bardziej uwypuklił poznanie cielesne. Wynika to z tego, że podmioty bytujące w ciele są już uprzednio zanurzone w świecie. Potrafią kreować takie środowisko, które jest w swojej naturze płynne, zmienne, transcielesne. Dlatego u Neimanis cenny proces hydroemancypacji wyłonił się z hydropodmiotu – z świadomości ekologicznej, uwolnionej, twórczej, innymi słowy, z wodnej anarchii zaistniałej w przestrzeni.
Magdalena Komborska-Łączna
Cały tekst kuratorski przeczytacie tutaj.
__________________________________________
Osoby i projekty artystyczne: Małgorzata Kuciewicz i Simone De Jacobis (Centrala), Konrad Fleszar, Kolektyw Hydroza, Aleksandra Jakuć, Weronika Lucińska, Joanna Miklaszewska-Sierakowska, Jeremi Mroziński, Monika Rościszewska, Tomasz Siuda, Maciej Solarek, Justyna Żak.
Wernisaż: 26 listopada (środa), godz. 18:00
Czas trwania wystawy: 27.11 – 26.01.2025 r.
Kuratorka: Magdalena Komborska-Łączna
Identyfikacja wizualna: Mariusz Andryszczyk
Aranżacja wystaw: Zuzanna Srebrna
Produkcja: Agata Zboromirska
Organizatorzy: Akademickie Centrum Designu i Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
Patronat medialny: Designdoc, NN6T, Miej Miejsce
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
___________________________________________
PROGRAM FESTIWALU
16 listopada
*godz. 12:00
Wernisaż wystawy indywidualnej Katarzyny Swinarskiej „Sekrety fabrycznych dziewczyn” w ramach projektu „Praca kobiet nigdy się nie kończy”. Kuratorka: Magdalena Komborska-Łączna.
zielona sala, I piętro, czas trwania wystawy: 16.11 – 20.12.2024
27 listopada
*godz. 16:00
Spotkanie wokół katalogu ART&DESIGN 2023, w którym udział wezmą: Agnieszka Wojciechowska-Sej, Mariusz Włodarczyk, Bogusław Deptuła, Izabela Jurczyk.
sala konferencyjna, piętro I
*godz. 18:00
Wernisaż wystawy zbiorowej „Water reconstructions”.
Osoby i projekty artystyczne: Małgorzata Kuciewicz i Simone De Jacobis (Centrala), Konrad Fleszar, Kolektyw Hydroza, Aleksandra Jakuć, Weronika Lucińska, Joanna Miklaszewska-Sierakowska, Jeremi Mroziński, Monika Rościszewska, Tomasz Siuda, Maciej Solarek, Justyna Żak.
parter, czas trwania wystawy: 27.11 – 26.01.2025
Wernisaż wystawy zbiorowej „The places of human”.
Osoby artystyczne: Jakub Dziewit, Leszek Górski, Adam Jakubowski, Natalia Kabanow, Damian Kołodziejczyk, Mateusz Kowalczyk, Grzegorz Krzysztofik, Konstancja Nowina Konopka, Titus Popławski, Agata Skupniewicz.
II piętro, czas trwania wystawy: 27.11 – 26.01.2025
Otwarcie instalacji „Legowisko” aut. Bartosza Kokosińskiego i Michała Jankowskiego. Wystawa prototypu, nagroda za II miejsce w ramach ART&DESIGN 2023.
parter, instalacja dostępna w dniach: 27.11 – 20.12.2024
29 listopada
*godz. 17:00–19.00
Spotkanie wokół „Legowiska” z autorami instalacji: Bartoszem Kokosińskim i Michałem Jankowskim, a także z Marcinem Bogusławskim, Rafałem Dobruchowskim i Tomaszem Lewandowskim.
kawiarnia, parter
7 grudnia
*godz. 17:00–19:00
Konkurs Kreatorski – prezentacja prototypów prac następujących zespołów:
Jeremi Mroziński i Maciej Solarek
Marcin Bogusławski i Tomasz Lewandowski
Krzysztof Gołuch i Magdalena Stecka
Konrad Fleszar i Monika Rościszewska
Tomasz Siuda i Justyna Żak
Mikroklimat – Zuzanna Rymkiewicz, Justyna Wojsz, Aleksandra Miklas
Ogłoszenie wyników II etapu Konkursu Kreatorskiego
sala konferencyjna, piętro I
PROGRAM TOWARZYSZĄCY / edukacja, warsztaty i wystawa najmłodszych uczestników warsztatów „Akademia młodego i małego designera”