Akademickie Centrum Designu - Warsztaty w ramach Łódź Design Festival

Warsztaty w ramach Łódź Design Festival

« wróć

 

 

Zapraszamy Was na warsztaty będące częścią Łódź Design Festival, czyli najważniejszej inicjatywy dla polskiej branży kreatywnej. Hasło tegorocznej edycji: nie_koniec / un_end wskazuje na nieustanną dociekliwość i ciekawość w projektowaniu. W myśl tych zasad odbędą się u nas trzy warsztaty: z projektowania znaku graficznego, z upcyklingu, dekonstrukcji i customizacji odzieży, a także z tworzenia zinów i wydawnictw niezależnych. Poprowadzą je kolejno: Przemek Hajek (dyrektor artystyczny magazynu "Powidoki"), Tomasz Armada (projektant mody, artysta wizualny), jak również Ola Hoffer i Przemek Hoffer (osoby z kolektywu audio-wizualnego Distort Visual). Te zróżnicowane tematycznie zajęcia przysposobią Was do pracy z materią, wykorzystywania odpowiednich narzędzi twórczych i stymulowania nieskończonych pokładów wyobraźni. Termin warsztatów: 23, 24 i 25 maja.

Warsztaty z projektowania kreatywnego znaku graficznego 

Zapraszamy Was na warsztaty z projektowania znaku graficznego prowadzone przez Przemka Hajka, dyrektora artystycznego wydawnictwa "Powidoki". Będzie to doskonała okazja, aby rozwinąć umiejętności graficzne i nauczyć się, jak tworzyć unikalne i efektywne znaki, które komunikują wartości marki. Uczestnicy warsztatów poznają podstawy designu: od pomysłu, analizy, szkicu, poprzez zasady stosowania (grid), kolorystykę i typografię. Będą mieli okazję zgłębić różne sposoby i narzędzia do generowania pomysłów oraz poznać od środka prawdziwą kuchnię projektową.

 

Prowadzący: dr Przemysław Hajek / Instytut Projektowania Graficznego / ASP Łódź

Termin: 23.05.2025 / piątek (godz. do ustalenia)

Czas trwania: 3h

Koszt: 200 zł od osoby

Zapisy: pkrzyczman@asp.lodz.pl

Ilość osób: 10-15 (minimum 10 osób)

 

Program warsztatów będzie obejmował:

  • Wprowadzenie do projektowania znaków: Omówienie roli znaku graficznego w identyfikacji wizualnej marki.
  • Badanie inspiracji: Analiza istniejących znaków i identyfikacji wizualnej, na podstawie przykładów.
  • Kreatywne ćwiczenia: Sesje burzy mózgów, gdzie uczestnicy generują pomysły na nowe znaki, a następnie wybierają najlepsze koncepcje.
  • Techniki projektowe: Nauka przenoszenia pomysłów na papier oraz implementacja w programach wektorowych.
  • Praca z narzędziami graficznymi: Wprowadzenie do oprogramowania graficznego Adobe Illustrator.
  • Feedback i interakcja: Prezentacja projektów grupie, uzyskiwanie informacji zwrotnej i wprowadzanie poprawek.
  • Finalizacja projektów: Ukończenie znaków i przygotowanie ich do prezentacji.

Dla kogo:

Warsztaty przeznaczone są dla osób z różnym poziomem doświadczenia – zarówno dla początkujących, jak i dla tych, którzy chcą udoskonalić swoje kompetencje projektowe oraz skonfrontować je w grupie pod okiem profesjonalnego projektanta. Rekomendowana jest otwarta głowa, umiejętność szkicowania oraz podstawowa obsługa programów wektorowych.

Wymagania:

Warsztaty odbędą się w sali komputerowej Akademickiego Centrum Designu, gdzie każdy będzie miał dostęp do oprogramowania. Można wziąć ze sobą własny komputer oraz tablet jeśli ktoś woli pracować na swoim sprzęcie. Rekomendowany jest szkicownik, ołówek oraz telefon z aparatem.

dr Przemysław Hajek – grafik, projektant, dyrektor artystyczny wydawnictwa "Powidoki", nauczyciel akademicki, zatrudniony na stanowisku adiunkta w łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych w Instytucie Sztuk Projektowych. W 2005 r. obronił dyplom mgr w Pracowni Informacji Wizualnej (ASP Łódź) u prof. Jerzego Trelińskiego z wyróżnieniem i od tamtej pory tworzy kompleksowe projekty graficzne dla różnych instytucji kultury, wydawnictw, firm oraz różnych przedsięwzięć. Odbył dwa półroczne stypendia zagraniczne w Finlandii (2004) oraz Danii (2015). W 2018 r. obronił doktorat z zakresu sztuk projektowych, którego tematem była nowa koncepcja komunikacji wizualnej dla miejskich parków w Łodzi.

REPETA FORMY – Warsztaty wydawnicze z niezależnych publikacji i tworzenia zinów

Podczas trzygodzinnych warsztatów uczestniczki i uczestnicy stworzą czarno-białą publikację z wykorzystaniem jednego wybranego przez siebie przedmiotu – obiektu jako wzorzec/matryca/materiał wyjściowy, który zostanie poddany analizie formalnej (rozwinięcie zapisu poprzez grafikę, skan, zdjęcia, kolaż, tekst lub rysunek). W trakcie pracy będziemy analizować formę plastyczną i komponować zmieniające się w czasie układy na kolejnych stronach zina, nadając publikacji indywidualną dynamikę i kształtując treści. Dowolny przedmiot zostanie przekształcony poprzez serię zabiegów i technik: skalowanie, zniekształcenie, rotacja, przesunięcia i multiplikacja. Celem jest wypracowanie wizualnego rytmu oraz spójnej kompozycji graficznej, która wypełni wydawnictwo. Manualnie stworzone makiety zinów zostaną powielone w trakcie warsztatów w nakładzie 10 sztuk każdy z projektów.

WAŻNE: Prosimy o przyniesienie jednego wybranego przez siebie przedmiotu.

 

Prowadzący: Distort Visual (Ola Hoffer i Przemek Hoffer)

Termin: 24.05.2025 / sobota, godz. 14:00–17:00

Czas trwania: 3 h

Koszt: 200 zł

Zapisy: pkrzyczman@asp.lodz.pl

Distort Visual – kolektyw audio-wizualny, którego domeną jest konfrontacja tego co realne z tym co nieprzewidywalne - analog + digital. Charakterystyczne dla ich twórczości staje się zawłaszczenie oka powtórzeniami słabej jakości, od rozblurowanych pixeli po mechaniczny szum, aż po noise i brudne beaty w warstwie dźwiękowej.

Brali udział w projektach, między innymi: POZOR! w Kamienicy Hilarego Majewskiego w Łodzi, ACT_IN_OUT w Mengi w Reykjavíku, Electropixel w ACUD MACHT NEU w Berlinie, w ramach rezydencji Proyecto’ace w PANAL 361 w Buenos Aires, RENDER w Kolonii Artystów w Gdańsku, WSCHODNIA POETRY OF SILENCE @ Galeria Wschodnia, Eksperymentalna Łódź i Ida Schuften Juhl + Distort Visual w Fabryce Sztuki, No midi - no sync - no clock w Muzeum Sztuki w Łodzi, FULLSCREEN. Presja obrazu w ramach Fotofestiwalu 2021, Selfisz w V9 w Warszawie oraz Featuring… w Pracowni Portretu w Łodzi, czy Render w Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi.

https://www.instagram.com/distort_visual/

https://alttru.bandcamp.com

Drugie życie ubrań – warsztat upcyklingu, dekonstrukcji i customizacji odzieży

Poznaj moc transformacji – daj ubraniom drugie życie podczas autorskich warsztatów „Drugie życie ubrań”, które odbędą się w ramach Łódź Design Festival. To trzy godziny pełne twórczej energii, eksperymentów i radości z tworzenia – niezależnie od tego, czy masz doświadczenie w szyciu, czy po prostu kochasz modę i nie chcesz już dłużej żyć w rytmie fast fashion.

Pod okiem projektanta i kostiumografa Tomasza Armady przeniesiesz się w świat upcyklingu, recyklingu i kreatywnej dekonstrukcji. Zajmiemy się przerabianiem, cięciem, malowaniem, szyciem i personalizowaniem – wszystko po to, by stworzyć coś niepowtarzalnego z ubrań, które być może już dawno wypadły z Twojej rotacji. Przynieś swoje stare rzeczy – ulubioną koszulę, znoszoną bluzę, spodnie, które miały trafić do kontenera – i zamień je w coś, czego nie znajdziesz w żadnym sklepie.

 

Prowadzący: Tomasz Armada

Termin: 25.05.2025 / niedziela (godz. do ustalenia)

Czas trwania: 3 h

Koszt: 149–390 zł (do doprecyzowania)

Zapisy: pkrzyczman@asp.lodz.pl

Ilość osób: maks. 20

 

Nie musisz mieć maszyny do szycia ani wiedzy technicznej – na miejscu będą dostępne materiały, narzędzia, inspiracje i moje wsparcie. Będzie czas na konsultacje, projektowanie i działanie. Z warsztatu wyjdziesz nie tylko z własnoręcznie przerobionym ubraniem, ale i z nowym spojrzeniem na to, czym może być moda: osobista, odpowiedzialna, pełna historii i charakteru.

Dołącz do grupy (20) osób, które – tak jak Ty – chcą tworzyć z sensem. Rezerwuj miejsce i pozwól sobie na przyjemność twórczego działania w duchu zero waste. To nie jest zwykły warsztat. To początek czegoś nowego – w Twojej szafie i w Twoim podejściu do ubrań.

Tomasz Armada – projektant mody, artysta wizualny, kostiumograf i wykładowca. W sierpniu 2021 r. został wyróżniony w amerykańskim magazynie „Vogue” jako jeden z 27 młodych, najciekawszych i niezależnych projektantów mody na świecie. Założył markę, która koncentruje się na realizowaniu użytkowych wersji jego artystycznych i unikatowych projektów, wykorzystując różne metody upcyclingu ze starannie wyselekcjonowanych surowców. Jego filozofia projektowania opiera się na sprzeciwie wobec masowej produkcji, sezonowości i eksploatacji ekosystemu, skupiając się na zrównoważonym i ekologicznym projektowaniu mody cyrkularnej. Jego projekty cechuje unikalne wzornictwo, niecodzienne zestawienia materiałów, kolorów i faktur, oraz wysoka jakość wykonania. Inspiruje się historią wielokulturowej i awangardowej Łodzi, gdzie mieszka i gdzie znajduje się jego pracownia. Projektował kostiumy dla teatrów, festiwali, programów telewizyjnych oraz dla polskich gwiazd estrady.