Pokaz filmu „Israelism” i rozmowa z Bahą Hilo

Pokaz filmu „Israelism” i rozmowa z Bahą Hilo

« wróć

Zapraszamy na wyjątkowy wieczór filmowy z premierowym pokazem dokumentu „Israelism” oraz otwartą dyskusją na temat tożsamości, polityki i zmieniających się postaw społeczności międzynarodowej, w tym społeczności żydowskiej. Film opowiada o podróży młodych Amerykanów pochodzenia żydowskiego, którzy zaczynają kwestionować dominujące narracje o Izraelu, które poznali w trakcie swojego wychowania. Jest to opowieść o wewnętrznych konfliktach, przebudzeniu politycznym i poszukiwaniu sprawiedliwości. „Israelism” w wyjątkowy sposób bada, jak dramatycznie zmieniają się postawy Żydów wobec Izraela, co ma ogromne konsekwencje dla regionu i samego judaizmu.

Film został wyreżyserowany przez dwóch debiutujących żydowskich twórców, Erin Axelman i Sama Eilertsena, których osobiste doświadczenia są zbliżone do losów bohaterów opowieści. „Israelism” zdobył nagrodę za najlepszy film dokumentalny na Arizona International Film Festival, nagrodę za najlepszy dokument na Tallgrass Film Festival, nagrodę Spirit Award na Brooklyn Film Festival oraz Nagrodę Publiczności za najlepszy dokument na San Francisco Jewish Film Festival, który jest najstarszym, największym i najbardziej prestiżowym żydowskim festiwalem filmowym w USA. Nagrody te podkreślają znaczenie filmu, który ukazuje zmieniające się spojrzenie amerykańskich Żydów na Izrael.

Po seansie odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem gościa specjalnego wydarzenia, Bahy Hilo.

Baha Hilo - palestyński edukator i działacz z Betlejem, ukończył socjologię na Uniwersytecie w Birzeit. Od lat współpracuje z organizacjami zajmującymi się prawami człowieka, takimi jak ONZ, Joint Advocacy Initiative of the YMCA & YWCA i Badil Centre for Residency and Refugees Rights. W 2013 roku założył inicjatywę „To Be There”, której celem jest edukowanie osób spoza Palestyny poprzez organizację wizyt i programów edukacyjno-solidarnościowych, takich jak zbiory oliwek, sadzenie drzew oliwnych czy programy edukacyjne, w tym Letni Program Stażowy FFIPP. Jest także moderatorem Letniego Programu FFIPP oraz koordynatorem działań w kawiarni Cytadela, centrum kulturalnym w Beit Sahour. Wystąpił w filmach dokumentalnych, m.in. „Walled Citizen” i „Israelism”.

Baha Hilo jest edukatorem o międzynarodowym zasięgu, zapraszanym przez organizacje międzynarodowe, instytucje kultury i uniwersytety, takie jak Bard College w Nowym Jorku. Prowadził wykłady w różnych częściach świata, m.in. w Brazylii, USA, Malezji, Holandii i Norwegii. Dzięki tym platformom dociera do globalnej i lokalnej publiczności, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem na temat realiów życia na Okupowanych Terytoriach Palestyńskich. Edukacyjne inicjatywy Bahy mają na celu podnoszenie świadomości międzynarodowej oraz budowanie globalnej solidarności.

Erin Axelman jest żydowską osobą transpłciową, związaną z organizacją non-profit zajmującą się tworzeniem filmów wspierających ruchy sprawiedliwości społecznej. Mieszka w Somerville w stanie Massachusetts. Axelman zadebiutowała jako reżyserka filmem dokumentalnym „Israelism” z 2023 roku, który opowiada o młodych Amerykanach pochodzenia żydowskiego, którzy kwestionują tradycyjne, proizraelskie podejście, w którym zostali wychowani, po zobaczeniu realiów traktowania Palestyńczyków przez Izrael. Film zdobył wiele nagród, w tym nagrodę za najlepszy dokument na Brooklyn International Film Festival. Oprócz „Israelism”, Axelman produkowała materiały wideo dla amerykańskich polityków, takich jak senator Ed Markey i kongresman Jamaal Bowman. Obecnie pracuje nad filmem dokumentalnym Generation Green New Deal, który dotyczy ruchu młodzieżowego na rzecz klimatu. Tematy związane ze sprawiedliwością, tożsamością i aktywizmem są centralnymi elementami twórczości Axelman, odzwierciedlając jej osobistą drogę kwestionowania i ponownego przemyślenia narracji, w których dorastała.

___________________________________

Film: 1h 20 min
Q&A: 30 min

Data wydarzenia: 1 grudnia, godz. 16:00

Miejsce: Akademickie Centrum Designu

ul. Księży Młyn 13/15, Łódź

Partnerzy: Rektor Uniwersytetu Łódzkiego, Łódzkie Centrum Wielokulturowe, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, Centrum Języków Orientalnych "Al-andalus", Akademickie Centrum Designu, Akademia Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi.