Open call – Walking Photography

Open call - Walking Photography

« wróć

Open Call – Design w procesie – WALKING PHOTOGRAPHY

Zapraszamy do nadsyłania zgłoszeń do konferencji naukowej „WALKING PHOTOGRAPHY. Fotografia – miejsce nomadyczne” w terminie do 20 czerwca 2024. Konferencja naukowa odbędzie się 20.09.2024 w Akademickim Centrum Designu w Łodzi (sala konferencyjna I piętro).

Konferencja naukowa – spotkanie panelowe, sesja warsztatowa (dyskusyjna) kierowana jest do artystów i projektantów wyższych uczelni artystycznych, projektowych i niezależnych środowisk twórczych, projektowych, biznesowych. Konferencję wieńczy publikacja naukowa zbiorowa monografia wieloautorska wraz z częścią albumową.

WALKING PHOTOGRAPHY Fotografia – miejsce nomadyczne

Ron Herron autor „Walking City on the Ocean” (tzw. miasta nomadycznego, dostosowującego się do ciągłych zmian), nie sądził, że widok monumentalnej migrującej aglomeracji zrobi dziś niesamowite wrażenie. Człowiek wobec tej przestrzeni zdaje się być wielkim nieobecnym [1]. Podążając w ramach niby-organicznej technologii, staje się śladowym elementem wyimaginowanego mechanizmu holobiontu miejskiej strefy. Pozostawia w niej nie widoczny odcisk, który utrwalić może fotografia.  Rejestrując każde przesunięcie utrwala ona żywy akcent. Fotografia wirtuozersko pozostaje niezmiennie na scenie wydarzeń, chyba tylko wtedy możemy być pewni, że proces wypatrywania siebie wraz z bezpośrednim spojrzeniem twarzą w ludzką twarz trwa.

 

Kierunki:

transdyscyplinarność, antropologia kulturowa, inżynieria społeczna, antropologia kulturowa, fotografia - teatralna, reporterska, lokalna, nomadyczna, liminalna

Pojęcia:

Humanistyczny antropocentryzm jako zagrożenie dla środowiska naturalnego; Poczucie wspólnotowości gatunkowej; Postantropocentryzm; Mobilność społeczna i terytorialna; Migracja wewnętrzna i zewnętrzna; Outhwaite (społeczeństwo jako wyobrażenie zbiorowe, które jest mocno zakorzenione w sposobie postrzegania i przeżywania rzeczywistości społecznej przez jednostki); „Habitus” - uzewnętrzniona struktura mentalna; „Wola organiczna” (in. „wola naturalna”);Biosocjosfera;Wspólnota geograficzna; Open socjety (społeczeństwo, w którym każdy ma prawo do osobistych  decyzji,  każdy  może  starać  się  polepszyć  własną  pozycję); Społeczeństwo globalne: Przynależność do technologii; Życie codzienne; życie liminalne;  Kulturowy tipping points – społeczne wydarzenia/zmiany przełomowe; Kryzys kreatywności; Ekologia społeczna; Kolektywna „inteligencja roju”

 

Rejestracja do konferencji odbywa się w formie on-line. Na adres e-mail mkomborska@asp.lodz.pl należy wysłać komplet poniższych plików:
-formularz zezwolenia na rozpowszechnianie wizerunku (https://www.acdesign.com.pl/kontakt) - scroll down

- propozycję krótkiego abstraktu (do 1000 zzbs, zostanie on włączony do ww. publikacji), oraz biogramu (do 500 zzbs).

-dokument potwierdzenia wpłaty na adres e-mailowy mkomborska@asp.lodz.pl

Opłata rejestracyjna na konferencję dla uczestników wynosi: 35 PLN
Uczestnikom konferencji zapewniamy: pokoje noclegowe od 19 do 21 września, catering, obiad wegetariański.

Opłaty można dokonać w formie płatności przelewem elektronicznym poprzez zewnętrzny system płatności na rachunek bankowy Bank Gospodarstwa Krajowego 48 1130 1163 0014 71487820 0032 z dopiskiem „Opłata AM(IV)_imię i nazwisko _uczestnik konferencji”.
Rejestracji można dokonać w terminie do 20 czerwca 2024 roku (liczba miejsc ograniczona).

Organizatorzy

Akademickie Centrum Designu i Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi

Projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, PRIORYTET: VII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury, DZIAŁANIE: 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury.

 

PROGRAM Konferencji Naukowej

Akademickie Centrum Designu, P1, sala konferencyjna

20.09.2024
11.30 – Rejestracja uczestników konferencji
12.00 – Otwarcie konferencji _kawa
12.10 – 16.30 Konferencja naukowa – wystąpienia prelegentów
Prelekcje i prezentacje prac projektowych i artystycznych dydaktyków i gości
14.30 _lunch

Miejsce
Akademickie Centrum Designu
Księży Młyn 13/15, Łódź
(wejście od ul. Księży Młyn)
wt., czw. 11.00–15.00
pt., sob. i nd. 12.00–19.00

WSTĘP WOLNY

[1] odwołanie do publikacji: „Wielki Nieobecny”, KEM Frydrych, Wydawnictwo: Self Publishing, Cykl: Wielki Nieobecny , 2015 r.