Łódź Design Festival
Już we wtorek, 21 maja, rozpoczyna się wielkie dizajnerskie święto, Łódź Design Festival, w którym oczywiście bierzemy czynny udział. Celebracjom w ACD nie będzie końca, ponieważ przygotowaliśmy na tę okazję aż cztery wystawy. Hasłem tegorocznej edycji festiwalu jest KOMFORT.
"Czym jest komfort w dzisiejszym świecie? To tylko kwestia wygody fizycznej czy może coś więcej? Czy każdy może sobie na niego pozwolić?" – oto podstawowe pytania, na jakie podczas tegorocznego ŁDF postaramy się odpowiedzieć.
"Przypadek? Nie sądzę." – wystawa prac studentów i studentek z Pracowni Identyfikacji Graficznej łódzkiej ASP. Wernisaż odbędzie się w czwarty dzień festiwalu: 24 maja (piątek) o godz. 18:00 na I piętrze. Zobaczycie m.in., ile jest przypadku w przypadku przy projektowaniu identyfikacji wizualnych. Kuratorem wystawy jest dr Przemek Hajek.
"Tematyka i rozwiązania projektowe prezentowane na wystawie poruszają dwa kontrastowe od siebie zagadnienia. Pierwszy – przypadek w projektowaniu, aspekt kreatywności oraz budowania komunikacji wizualnej na podstawie przypadkowo wylosowanych haseł. Drugi natomiast – poprawy przestrzeni publicznej poprzez zaprojektowanie identyfikacji graficznych dla małych zakładów rzemieślniczych takich jak krawiec, piekarz, szklarz czy zegarmistrz. Zadaniem studentów było zarówno znalezienie w przestrzeni miasta tych miejsc, zrobienie dokumentacji fotograficznej oraz wykonanie nowych projektów graficznych uwzględniających m.in. kontekst danego miejsca, historię czy architekturę".
Łódzki dywan. Sztuka – rzemiosło – przemysł – nowe i stare wcielenia dywanu, dla nas w Polsce tak powszedniego i przytulnego. Kuratorkami wystawy są: Joanna Rusin i Elżbieta Kuźniar.
"Dywan to wyrób rzemieślniczy, jeden z najstarszych w naszej cywilizacji. W Łodzi jest wpisany w tkankę miasta od ponad 120 lat. Wystawa próbuje odpowiedzieć na pytanie: czy przedmiot codziennego użytku może być osobisty poprzez nadanie mu nowego charakteru i dodatkowych funkcji, jednocześnie pozostawiając jego rozpoznawalne wartości? Ludzie dążąc do prawdziwego poczucia komfortu, wybierają to, co wolne od stresu, proste i ulubione. Obcowanie z przedmiotem na etapie tworzenia wykształca silny związek. To wystawa o współprojektowaniu i autonomii produktu".
Space of the Water – rzecz o wszędobylskiej wodzie, tak inspirującej dla badaczy-architektów z grupy CENTRALA. Kuratorką wystawy jest Magdalena Komborska-Łączna.
"Przekrojowa wystawa CENTRALI w ramach cyklu Amplifikacja natury. Są to projekty, które w badawczy sposób opowiadają o obiegu wody i jej związku z praktykami społecznymi. Skala architektury nie jest określana przez rozmiar obiektu, ale przez zakres zjawisk, z którymi nas łączy. Przepływy – termodynamiczne współzależności między różnymi formami życia i trwania – są dla CENTRALI równie ważne jak budynki. Na przykład Pawilon deszczy reaguje na opady wody i je transferuje, a ostatecznie powstaje poprzez konstrukcję przepływu wody. CENTRALA pokazuje architekturę też poprzez grawitację, światło, wiatr; są one nawet elementami projektów architektonicznych, ich modułami, fałdami, «ciałami bez organów»".
Parowe Szczeliny – Procesor Parowy – tajemnicza wycieczka do XIX-wiecznej podziemnej Łodzi opowiadana przez kuratora wystawy, a jest nim dr Rafał Szrajber. Ekspozycja została niedawno wzbogacona o procesor parowy firmy Anton Letni & Co.
"W ramach odkrywania największej tajemnicy XIX-wiecznej Łodzi i kolejnej ekspedycji do Parowych Szczelin autor zaprezentuje odkryty w podziemnej części kamienicy Łódzkiej Kompani Parowej – Procesor Parowy oraz kilka nagrań z parowego Fonografu, które opisują jego działanie. Ogniwa parowe, poza parowymi monetami, były najbardziej technologicznie zaawansowanymi wynalazkami odkrytymi w podziemnym kompleksie pod Łodzią, a metody ich programowania i aktywacji pozwalały tworzyć z twardej pary nie tylko fizyczne obiekty. Wystawa to opowieść o kolejnych ekspedycjach do alternatywnej wizji Łodzi i ukrytego przed światem podziemnego kompleksu Parowych Szczelin. Czy odbiorcy uwierzą odnalezionym wynalazkom, przedmiotom i dadzą się porwać opowieści? Przekonajmy się na wystawie!".
Zachęcamy do zapoznania się z całym programem wydarzenia. Łódź Design Festival trwa od 21 do 26 maja. W tym czasie nasz budynek jest otwarty od 10:00 do 19:00.