Konferencja naukowa – Walking Photography

Konferencja naukowa – Walking Photography

« wróć

Ogólnopolska konferencja naukowa „Walking photography”

Konferencja ta, poświęcona fotografii, jest związana z minioną wystawą Joanny Miklaszewskiej-Sierakowskiej „Walking photography”. Oba te wydarzenia są częścią cyklu „Design w procesie” 2024. Osoby konferencyjne opowiedzą o swoich naukowych, artystycznych i dizajnerskich poszukiwaniach. Zwieńczeniem ich wystąpień będzie publikacja naukowa.

 

 

Prelegenci_ntki:

Jakub Dziewit, Arek Gola, Krzysztof Gołuch, Leszek Górski, Agata Grzych, Adam Jakubowski, Jadwiga Janowska, Natalia Kabanow, Damian Kołodziejczyk, Mateusz Kowalczyk, Joanna Miklaszewska-Sierakowska, Konstancja Nowina-Konopka, Mateusz Sadowski, Grzegorz Krzysztofik, Marta Pogorzały, Titus Popławski, Agata Skupniewicz, Dawid Stube, Kuba Szkudlarek

 

PROGRAM

piątek, 20 września

 

Akademickie Centrum Designu, P1(I piętro) sala konferencyjna, P0 lunch, ACD

____________________________________________________________

 

11.30 Rejestracja uczestników konferencji, sala konferencyjna ACD

12.00 Otwarcie konferencji

 

Dyrektorka Agnieszka Wojciechowska-Sej, kuratorka projektu „Design w procesie” Magdalena Komborska - Łączna

 

12.10 – 16.30   Wystąpienia

prelekcje i prezentacje prac projektowych i artystycznych dydaktyków i gości

 

14.00 _lunch, P0, kawiarnia ACD

 

I THE PLACES OF HUMAN

 

12.10 – 12.20       Titus Popławski / “THE PLACE OF HUMAN”

12.20 – 12.30       Agata Skupniewicz / „LABORATORIUM. RE: AL_L_ITY ~ LIQUID BORDERS”

12.30 – 12.40       Adam Jakubowski / “SEXYCUTTS SPRITES”

12.40 – 12.50       Arek Gola / “NIE MUSZĘ WRACAĆ”

12.50 – 13.00       Damian Kołodziejczyk / “PROWINCJA”

13.00 – 13.10       Grzegorz Krzysztofik / ‘ŚLĄSK TANECZNY”

13.10 – 13.20       Konstancja Nowina – Konopka /“SŁOWIAŃSKIE HISTORIE”

13.20 – 13.30      Joanna Miklaszewska-Sierakowska / “WALKING PHOTOGRAPHY”

13.30 – 13.40      Jakub Dziewit / “ZAKOLA”

 

13.40- 14.10 kawa / obiad, P0, ACD

 

II TOO BE

 

14.10 – 14.20       Dawid Stube / “ZESPÓŁ KOCIEGO KRZYKU”

14.20 – 14.30       Agata Grzych / “PROJEKT SUKIENKA” 

14.30 – 14.40       Jadwiga Janowska / “DAM RADĘ JAK DOROSNĘ”

14.40 – 14.50       Krzysztof Gołuch / “HOTEL”

14.50 – 15.00     Marta Pogorzały / “DOŚWIADCZENIA (NIE)WYIMAGINOWANE I   FOTOGRAFIA IMPONDERABILNA: MATERIALIZUJĄC „NIEMOŻLIWE”

15.00 –15.10      Leszek Górski / „MIKRO-OPOWIEŚCI FOTOGRAFICZNE”

15.10 – 15.20      Kuba Szkudlarek / “ANTINOUS, POSZUKIWANIE”

 

15.20- 15.40 kawa, P0, ACD

 

III BORDER HUMAN

 

15.40 – 15.50       Mateusz Kowalczyk / „NIE MOGĘ DOPUŚCIĆ DO TEGO BY ZAPOMNIEĆ”

15.50 – 16.00       Mateusz Sadowski / “JASKINIA WYRZEŹBIONA W KSZTAŁCIE BUDZĄCEJ SIĘ OSOBY”

16.10 – 16.20       Natalia Kabanow / “GLOBUS POLSKI”

 

________________________________________________________________________

 

Organizatorzy: Akademickie Centrum Designu i Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi

 

„Projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, PRIORYTET: VII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury, DZIAŁANIE: 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury”

 

 

OSOBY KONFERENCYJNE

 

 

JAKUB DZIEWIT

Artysta wizualny, fotograf, kulturoznawca o zacięciu antropologicznym, kurator i wydawca publikacji fotograficznych. Autor dwóch fotoksiążek, a także kilkunastu fotograficznych wystaw indywidualnych i performansów fotograficznych eksponowanych w cenionych polskich i zagranicznych galeriach. Autor dwóch monografii naukowych z zakresu historii kultury wizualnej; wykładowca na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Jana Długosza.

 

AREK GOLA

Pedagog Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Zajmuje się fotografią dokumentalną, społeczną po 89 r. i jej unikatowego przemysłu. Fotoreporter „Dziennika Zachodniego” na Górnym Śląsku. Zdobywał nagrody w najważniejszych krajowych konkursach fotografii prasowej. Dwukrotny stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego i odznaczony odznaką honorową ministra „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Jego zdjęcia znajdują się w zbiorach muzeów w Polsce i za granicą. Ambasador  FUJIFILM. Autor licznych publikacji książkowych. Kolekcjoner śląskiej sztuki.

 

KRZYSZTOF GOŁUCH

Fotograf, pedagog. Doktora sztuki uzyskał w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Absolwent Pedagogiki i Psychologii UŚ w Katowicach. Jego twórczość dot. życia osób z niepełnosprawnościami, z którymi pracuje w „Caritas“ w Knurowie. Laureat I nagrody UE oraz Grand Press Foto. Fotografie wystawiał m.in. we Francji - TrasphotographiquesPhotoSaintGermainMiesiąca Fotografii w Bratysławie, Prague PhotoEuropejskiego Miesiąca Fotografii w Luksemburgu. Stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego. Autor albumów fotograficznych.

 

LESZEK GÓRSKI

Fotograf niezależny, autor tekstów. Ulubione tematy to pejzaż miejski, architektura, martwa natura i człowiek w otoczeniu miejskim. Stara się, by jego fotografia była dla widza źródłem pozytywnych emocji. Członek ZPAF, autor projektów „Pejzaże przewrotne”, „Matematyka i fotografia”, „Lamparium”, „Acid” prezentowanych na wystawach i festiwalach. Teksty i fotografie publikuje na swoim autorskim blogu, w magazynie „Pokochaj Fotografie”, stronie internetowej ZPAF. Od 2020 r. student Instytutu Twórczej Fotografii (Institut tvůrčí fotografie) w Opawie.

 

AGATA GRZYCH

Ukończyła WSF AFA i UAP oraz studia podyplomowe „Wiedza o Sztuce" na Uniwersytecie Wrocławskim. Wykładowczyni na UWr i WSF AFA. Brała udział m.in. w Fotofestiwalu w Atenach i Miesiącu Fotografii w Bratysławie. Kuratorka ponad 70 wystaw, współpracowała z m.in. BWA Wrocław, Galerią Entropia i Tiff Festival. Właścicielka „Galerii u Agatki". Prowadząca audycję „Artefakty" w Radiu LUZ. Bada religijny kicz, lubi sztukę intermedialną i zajmuje się niezobowiązującą fotografią dokumentalną. Nominowana do WARTO 2023 w kat. „Ambasador Kultury".

 

ADAM JAKUBOWSKI

Fotograf oraz reżyser specjalizuje się w fotografii kreacyjnej, modowej, dokumentalnej oraz portretowej. Ukończył fotograficzne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim. Jego głównym obszarem działalności są projekty i okładki we współpracy z muzykami oraz markami modowymi. Współpracował min. z artystami tj. - Sobel, Szpaku, Julia Wieniawa, Mrozu, Arkadiusz Jakubik, Jacuś. Jego prace charakteryzuje oniryzm, surrealizm oraz eksperymentalne światło.

 

JADWIGA JANOWSKA

Ukończyła Instytut Fotografii Kreatywnej w Opavie. Asystentka na Wydziale Sztuki na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie. Zdobyła główną nagrodę za fotoreportaż Young Poland Grand Press Photo 2018 i II nagrodę w Talent Roku Pix House 2021. Prezentowała prace m.in. w Galerii Sztuki Współczesnej Esta, Rybnickim Festiwalu Fotografii, K Mag Art Spot, Arles Rencontres, Oslo Negativ, Granze Arsenali Fotogafie, Rotterdam Photo. Artystka wizualna i kuratorka. Porusza się głównie w dokumencie, reportażu, portrecie. Członkini kolektywu Hydroza.

 

NATALIA KABANOW

Absolwentka UZ grafiki warsztatowej u prof. S. Ficnera. Fotografka, artystka, pasjonatka teatru, scenografka filmu Made in Poland P. Wojcieszka, nominowana do nagrody Warto, wielokrotna finalistka Konkursu fotografii teatralnej. Współpracuje z Narodowym Teatrem Starym w Krakowie, Teatrem Wielkim Opera Narodowa w Warszawie, Teatrem Studio i Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem Pantomimy we Wrocławiu, Teatrem Polskim w Bydgoszczy, Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, Teatrem Polskim w Podziemiu, Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty.

 

DAMIAN KOŁODZIEJCZYK

Mieszka w Pyzdrach, fotograf, dokumentalista. Członek grupy fotograficznej „Moment”. Autor licznych wystaw m.in. Sny – Muzeum im. Dzieci Wrzesińskich we Wrześni (2020), Śladami mistrzów – Tadeusz Wański, Winna Góra (2020), Moment/Gajda, WOK Września (2018), Ślady, autoportret domowy, Jaworzno OFF (2017).

 

MATEUSZ KOWALCZYK

Tworzy zdjęcia i filmy. Mieszka i pracuje w Poznaniu. Absolwent wydziału Fotografii na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Punktem wyjścia dla tworzonych przez niego prac są codzienne doświadczenia i obserwacje. Często są to sytuacje, które w swoim pierwotnym kontekście pozostałyby niezauważone. Najbliższy jego realizacjom pozostaje szeroko rozumiany autoportret. Wyraża siebie za pomocą analogowych sposobów obrazowania ale także wykorzystuje nowoczesną technologie modelowania 3D.

 

JOANNA MIKLASZEWSKA-SIERAKOWSKA

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Uczestniczka wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych. Fotografka Teatru Wielkiego w Łodzi.

 

KONSTANCJA NOWINA-KONOPKA

Fotografka, artystka wizualna, narratorka. Wykładowczyni Akademii Fotografii w Krakowie, w której odpowiada za pracownię portretu. Magistra sztuki Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opavie. Laureatka wielu międzynarodowych konkursów fotograficznych.

 

GRZEGORZ KRZYSZTOFIK

Absolwent Śląskiej Wyższej Szkoły Zarządzania im gen. Jerzego Ziętka w Katowicach. Założyciel zespołu WIANO, pomysłodawca cyklu koncertów oraz warsztatów „Wiano Festiwal”. Specjalizuje się w fotografii koncertowej, teatralnej, reportażowej. Fotograf akredytowany przy Orkiestrze Kameralnej Miasta Tychy AUKSO, współpracuje z Teatrem Małym w Tychach, Teatrem Rozbark w Bytomiu, Teatrem APart w Katowicach oraz Muzeum Miejskim w Tychach. Stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury, laureat wielu branżowych konkursów fotograficznych.

 

MARTA POGORZAŁY

Magister kulturoznawstwa (Uniwersytet w Białymstoku) i fotografka profesjonalna (Akademia Fotografii i Przedsiębiorczości w Białymstoku); jej zainteresowania naukowe zogniskowane są wokół szeroko rozumianej antropologii obrazu. Wykorzystuje działania artystyczne w procesie badawczym, łącząc refleksję naukową (filozofia, historia, mitologia, psychoanaliza) z własną twórczością (fotografia, malarstwo, poezja). Współorganizatorka Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Białystok INTERPHOTO; od 2021 r. asystentka Dyrektora Artystycznego.

 

TITUS POPŁAWSKI

“Fotograf analogowy” rocznik siedemdziesiąty drugi, jego główną drogą ekspresji i podmiotem zdjęć są ludzie, przez wiele lat zajmował się szeroko pojętym portretem, w ostatnich latach skupiony na fotografii narracyjnej która w tym przypadku jest metaforą opowiadającą o Człowieku i otaczającej go przestrzeni.   Pracuje z aparatami analogowymi: Hasselblad 503W, Fujifilm GF730W, ShenHao 617. 

 

MATEUSZ SADOWSKI

Mieszka i pracuje w Poznaniu. Ukończył Fotografię (2007), Intermedia (2010) na ASP w Poznaniu, oraz doktorat na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu (2018). Laureat nagrody Chris Frayne Award za najlepszy film animowany na Ann Arbor Film Festival (2016). Stypendysta „Młodej Polski” (2012) oraz stypendium twórczego MKiDN (2022). Prowadzi Pracownię Działań Filmowych na Wydziale Fotografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Współpracuje z Galerią Stereo.

 

AGATA SKUPNIEWICZ

Artystka, edukatorka w której działaniach zbiegają się interdyscyplinarne podejście oraz zainteresowania z pogranicza dokumentu i narracji artystycznej. Podejmuje tematykę związaną z ideą wspomnień (kolektywnych i indywidualnych). Obok refleksyjnego spojrzenia, nieodłącznym aspektem jej pracy jest proces eksperymentowania w obrębie technik i możliwości zapisu medialnego. Dominującym medium pozostaje fotografia, która często wymyka się klasycznej formie stając się elementem trójwymiarowych obiektów, instalacji, czy działań site-specific.

 

DAWID STUBE

Fotograf. Pedagog. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Z bratem prowadzi studio Fotostube. W fotografii poszukuje przede wszystkim ludzi i ich historii. Za swój 4 letni projekt Zespół Kociego Krzyku otrzymał I nagrodę Grand Press Photo. Laureat konkursu Fotografii Teatralnej w tym „teatralne zdjęcie sezonu 2022 oraz 2023" (Instytut Teatralny), Wielkopolska Press Photo. Wielkopolska DOC. Wyróżniony w konkursach: National Geographic, International Photography Awards, Chromatic AwardsMonovision Photography Awards, Monochrome Awards.

 

KUBA SZKUDLAREK

Magister Sztuki, fotograf, homo faber szukający ścieżek do opisywania własnej narracji. Założyciel Galerii S35 w Łodzi, gdzie spełnia się w roli kuratora oraz gospodarza. Miłośnik inicjatyw oddolnych, ostatnio odkrywa zamiłowanie do sztuki wolnej, ulicznej. Uczestnik wystaw zbiorowych oraz indywidualnych. Urodziny w 1991 w Zielonej Górze, gdzie ukończył szkołę plastyczną. Udał się do „ziemi obiecanej”, aby studiować Fotografię w Łódzkiej Szkole Filmowej, lecz przed tym kierunkiem, studiował Historię Sztuki na UŁ.