Festiwal Łódź Wielu Kultur

Festiwal Łódź Wielu Kultur

« wróć

Od 4 do 13 października 2024 roku Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi zaprasza na Festiwal Łódź Wielu Kultur. Festiwal jest najważniejszym świętem kultury miejskiej w Łodzi. 23. edycja odbędzie się w nowej odsłonie – pod zmienioną nazwą i w formule opartej na szerokim zrozumieniu, czym jest współczesna wielokulturowość Łodzi. Tegoroczny Festiwal zainauguruje koncert World Orchestra. Grzech Piotrowski „WE", będący silnym głosem artystek i artystów z całego globu niosących przesłanie pokoju ponad podziałami.

Festiwal Łódź Wielu Kultur (od 2002 roku Festiwal Dialogu Czterech Kultur, a w latach 2009-2023 Festiwal Łódź Czterech Kultur) zaistniał niemal ćwierć wieku temu – w czasie, gdy Łódź wydobywała się z ekonomicznego i społecznego kryzysu, wywołanego bolesnym procesem transformacji. Festiwal przywracał łodzianom dumę ze swojego miasta, a przyjezdnym udowadniał, że jest ono miejscem wyjątkowym, którego oryginalna kultura wciąż czeka na odkrycie i docenienie. Przypominał, że historię Łodzi tworzyli pospołu Żydzi, Niemcy, Polacy, Rosjanie i przedstawiciele wielu innych nacji. Był świętem różnorodności i międzykulturowego dialogu.

Proponując nową nazwę Festiwal Łódź Wielu Kultur, nie zamierzamy odcinać się od ideałów,
o których urzeczywistnieniu marzyli pomysłodawcy tego wyjątkowego święta. Mamy jednak przekonanie, że wierność tym ideałom nakłada na nas obowiązek podążania za zmianami, jakie zachodzą w kulturowym krajobrazie Łodzi, a także we współczesnym rozumieniu i doświadczaniu kultury – mówi Joanna Podolska-Płocka, dyrektorka Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
w Łodzi (organizatora Festiwalu).

Przez ponad dwie dekady trwania Festiwalu w Łodzi zmieniał się charakter miejskiej wspólnoty – ulice znów, jak przed stu laty, stają się wielojęzyczne. O głos i widoczność w demokratycznym polis dopominają się kolejne dotąd marginalizowane społeczności.

Jednocześnie wraz ze zmieniającym się światem, zmienia się nasze rozumienie kultury. Tożsamości kulturowej nie można dziś łączyć jedynie z poczuciem przynależności do etnicznej, narodowej czy religijnej wspólnoty. Dlatego organizatorzy chcą przedstawić współczesną Łódź jako przestrzeń, w której koegzystują ze sobą – i wzajem się przenikają – nie tylko kultury ukraińska, polska czy romska, ale także feministyczna, queerowa, ludowa, osób
z niepełnosprawnościami, ekologiczna, kultura dzieci i młodzieży.

Chcemy, by Festiwal był lustrem, w którym ta nowa Łódź może się przejrzeć. Zarazem pragniemy, by przyczyniał się do jej dalszej zmiany, przekształcania w miasto przyszłości – wrażliwe, otwarte na różne społeczności, szanujące odmienne doświadczenia i tożsamości, budowane na dialogu, empatii i trosce o każde istnienie – dodaje Joanna Podolska-Płocka.

Jak co roku Festiwal będzie miejscem spotkania i współpracy osób artystycznych reprezentujących szerokie spektrum twórczych dyscyplin: od teatru, performensu, filmu, literatury, poprzez muzykę, sztuki wizualne, aż po różne formy artystycznego aktywizmu. Przed publicznością festiwalową otworzą drzwi duże instytucje kultury, lokalnie organizacje non-profit,
a także nieoczywiste dla prezentacji wydarzeń kulturalnych miejsca. Będzie to okazja do spotkania artystów i artystek cieszących się międzynarodowym uznaniem, jak i osób ważnych ze względu na swoją działalność na rzecz łódzkiej społeczności.

Nad kształtem merytorycznym i artystycznym Festiwalu Łódź Wielu Kultur 2024 czuwa zespół programowy w składzie: Agata Siwiak, Jarosław Suchan, Marcin Tercjak, Joanna Podolska-Płocka, Kamila Majchrzycka-Szymańska, Aleksandra Shaya, Karolina Krauze-Strzelec, Anna Mrozińska-Szmajda. Autorem nowej identyfikacji graficznej jest łódzkie studio graficzne Fajne Chłopaki.

__________________________

Jako Akademickie Centrum Designu uczestniczymy w Festiwalu Łódź Wielu Kultur, poszerzając tym samym szerokie spectrum tematyczne tegorocznej edycji. Zapraszamy do nas na dwa wydarzenia:

  • 11 października, godz. 18:00 – finisaż wystawy Agaty Zbylut SMUTN* LEPSZEGO ŚWIATA NIE ZBUDUJĘ – wraz z z oprowadzaniem autorskim, spotkaniem z artystką oraz performansami Pawła Kaźmierowskiego i Natalii Sary Skorupy. Podczas finisażu zapraszamy chętne osoby do nagrania krótkich wypowiedzi o tym, czym jest dla nich jest drag. Materiał ten zostanie wykorzystany w dalszych odsłonach projektu NAJPIĘKNIEJSZE WARSZAWIANKI TO PRZYJEZDNE.

PROGRAM FESTIWALU ŁÓDŹ WIELU KULTUR