Akademickie Centrum Designu - Alicja Tkaczyk

Alicja Tkaczyk

« wróć

Niezwykła kolekcja ubiorów i prac artystycznych Tkaczyk wyraża jej głęboką refleksję nad współczesnym stanem świata i tworzącą się z nim relację. To zderzenie sztuki, ekologii i emocji, które formuje poruszający kolaż prac w formie rotundy, sowicie wypełniony znaczeniami i symbolami.

Kolekcja ubiorów inspirowanych ,,folklorem katastrofy klimatycznej” prezentowanych na wystawie stanowi widowiskową manifestację artystycznego zaangażowania w obliczu katastrofy klimatycznej. W materię wplecione są strachy, obawy i tęsknoty, które wyrastają ze świadomości nieuchronnych zmian w środowisku.

Wystawa prezentuje ciekawą autorską technikę rękodzielniczą o wyjątkowej estetyce artystycznej. Haft, autorskie aplikacje z surowców wtórnych oraz filcowanie na sucho tworzą unikalne struktury. Symbolicznie odzwierciedlają one wybuchową mieszankę ludzkich działań i ich wpływ na planetę. Niezależnie od płci, rozmiaru czy sezonu, ubrania Tkaczyk stają się uniwersalnym wyrazem troski o naszą przyszłość.

Wielkoformatową część ekspozycji stanowi dzieło malarskie "Miraż". Odzwierciedla ono zjawisko pozornego obrazu, jednocześnie ukazując przekształcone emocje artystki w obliczu zmian klimatycznych. Obraz o zamkniętej poziomej perspektywie przypomina o złudzeniach i iluzjach, które ilustruje społeczne nastroje w czasach kryzysu ekologicznego. Zredukowany do abstrakcyjnych i odrealnionych krajobrazów pejzaż oddaje uczucie utraty kontaktu człowieka z pierwotną przyrodą. Wykorzystując do swoich realizacji opakowania po chipsach jako materiał, artystka podkreśla paradoksalną atrakcyjność i odstręczający charakter naszych konsumpcyjnych nawyków, obrazując w ten sposób równoczesne skalę zanieczyszczenia i fascynację współczesnymi zjawiskami. Wchodząc do wnętrza rotundy, odwiedzający mogą odczuć skalę bezgranicznych zmian w przyrodzie. Pochłaniające wzrok dzieła Tkaczyk, odzwierciedlają trudność ucieczki od obaw związanych z klimatycznym zagrożeniem. Rotunda staje się metaforą ludzkich umysłów, których niepokój o przyszłość staje się niezmiennym i ciągłym stanem.

Wystawa ta to nie tylko zbiór ubiorów i prac artystycznych, ale przede wszystkim wyjątkowa meta-przestrzeń, refleksji i wzruszeń. To manifestacja artystycznej mocy w obliczu globalnego kryzysu, zachęcająca do głębszego zrozumienia i zaangażowania w ochronę naszej planety.

 

Artystka: Alicja Tkaczyk  

Promotor pierwszej specjalizacji: dr hab. Anna Kuźmitowicz, prof. uczelni
Promotor drugiej specjalizacji: dr hab. Magdalena Samborska, prof. uczelni
Promotor trzeciej specjalizacji: dr Jakub Łączny

Oprawa graficzna: Aleksandra Kruk

Realizacja wystawy: Kajetan Komorowski, Filip Kozak, Beata Krześlak, Martyna Szymańska

Muzyka: ULTRA (Paulina Staniszewska)

Organizatorzy: Akademickie Centrum Designu i Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi

 

Czas trwania: 2.09-27.09.2023

Wernisaż: 1.09.2023, godz. 18.00

 Miejsce

P2_Akademickie Centrum Designu

Księży Młyn 13/15, Łódź

(wejście od ul. Księży Młyn)

Wystawa czynna

od 2 września do 15 października 2023 r.

wt. - czw. 11.00 - 15.00
pt., sob. i ndz. 12.00 - 19.00
(wejście od ul. Księży Młyn)



Wstęp wolny