Akademickie Centrum Designu - WARSZTATY RENDER_PRESS

WARSZTATY RENDER_PRESS

« wróć

_______________________________
Podstawowym założeniem RENDER_PRESS jest aktywizacja i współpraca wszystkich osób twórczych. W programie znajdą się warsztaty zinowe, introligatorskie, eksperymentalne liternictwo oraz szkolenie z „bezproduktywności”. Uczestnicy będą mogli stworzyć własne ziny, notesy i grafiki, a także poznać tajniki procesu wydawniczego. To wydarzenie łączy praktyczne umiejętności z inspirującą atmosferą pracy zespołowej. Szczegóły i zapisy dostępne w opisie.

KONTAKT & ZAPISY :
_______________________________
__ Specjalistka ds. edukacji artystycznej ACD
Patrycja Krzyczman
patrycja.krzyczman@asp.lodz.pl
tel. +48 503 966 989


_______________________________
1. KOŁO NAUKOWE POWIDOKI ASP W ŁODZI & KOŁO NAUKOWE SPOT Z UAP – WARSZTATY ZINOWE : Warsztaty zinowe, to wspólna inicjatywa dwóch grup – Koła Naukowego Powidoki z ASP w Łodzi oraz Koła Naukowego Grafiki Projektowej SPOT z UA w Poznaniu. Sięgając po techniki kolażu i inne formy twórczego eksperymentu stworzymy zin inspirowany wybranymi twórcami polskiego designu. Serdecznie zapraszamy osoby zainteresowane do odwiedzin, rozmów o naszej pracy oraz obserwowania procesu powstawania zina! @knpowidoki & @spot_uap

14.12.24 SOBOTA w godzinach 10:00–17:00!
15.12.24 NIEDZIELA w godzinach 9:00–16:00!

GRUPA ZAMKNIĘTA – 22 osoby, opiekunowie: Opiekun KN Powidoki z ASP w Łodzi: dr Przemysław Hajek, Opiekun KN SPOT z UAP-u: dr hab. Wojciech Janicki.

Kontakt: Wiktoria Fibor
fibor.wiktoria@gmail.com

_______________________________
2. OTWARTA PRACOWNIA INTROLIGATORSKA – WARSZTATY SZYCIA NOTESÓW – w godzinach 12:00–17:00. @POLANIEPOKOJ & @BASIAPONIA / ASP W WARSZAWIE: Projekt powstał jako przedłużenie praktyki pisania common place notebooks i zapisywania tego, co nam, czytelniczkom i czytelnikom, najgłębiej zapada w pamięć podczas lektury. Jest o tym, co chcemy aby towarzyszyło nam długo po tym jak rozstaniemy się z lekturą, często wypożyczoną z uniwersyteckiej biblioteki lub  długo wyczekiwanym polskim przekładem. Praktyka prowadzenia takich notesów umożliwia zachowanie ważnego dla nas fragmentu tekstu czy informacji w codziennie dostępnej nam przestrzeni - notesie, kajecie, zeszyciku, by nosić przy sobie blisko i zawsze. Schować w kieszeni. Chcemy zachęcić do upcykling’u papieru, i tego starego, makulaturowego, i też tego cennego, drogich nam ścinków, których szkoda wyrzucać, i podczas wspólnej pracy stworzyć, coś co będzie nam bliskie i ważne nie tylko poprzez wypełniające je stopniowo treść, ale także przez czas spędzony przy komponowaniu i wspólnym szyciu takiego notesu. Razem (my, czyli Basia i Iza) zaczęłyśmy szyć wspólnie małe zeszyciki, spotykając się weekendami w szkolnej pracowni. Pomysł wspólnego szycia narodził się po tym, jak Basia podarowała mi jeden z własnoręcznie uszytych przez nią zeszytów na urodziny, tym samym ofiarowując mi szczątek swojego czasu i myśli, dopasowując szczątki zebranych papierów do moich potrzeb szkicowania wyrazów i myśli. Chcemy poprowadzić warsztat introligatorski, tak aby każda osoba po warsztatach była w stanie sama zacząć szyć i prowadzić podobne życie w zeszycie.

Jesteśmy studentkami Wydziału Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich na warszawskiej ASP, na której w tym roku udało nam się wspólnymi siłami doprowadzić do wydania i ręcznego uszycia przez całą grupę redakcyjną magazynu wydziałowego „Bałagan”. Obie jesteśmy dużymi fankami ręcznego szycia notesów, i było to naszą weekendową praktyką – spotykałyśmy się w soboty w pracowni na asp, by przy kawie i w stercie papierów z odzysku szyć notesy i plotkować.

Basia Poniatowska – studentka Badań Artystycznych na warszawskiej ASP oraz absolwentka Architektury na Politechnice Łódzkiej. Lubi uczyć się od i z innymi dlatego od 2023 roku jeździ i koordynuje polski zespół na European Architecture Students’ Assembly a w 2024 roku ze znajomymi wymyśliła i współorganizowała warsztaty OSSA Sanatorium w Iwoniczu–Zdroju.

Iza Niepokój – studentka Badań Artystycznych na warszawskiej ASP i Sinologii UW. Obecnie odbywa trzymiesięczny staż w Pracowni Wschodniej - kolektywie zrzeszającym artystki i artystów pracujących z fotografią analogową, sitodrukiem i szeroko pojętą grafiką. Interesuje się chińskim systemem pisma i typografią znaków. Od kilku lat korzysta z ręcznie szytych notesów, upcyklingując w ten sposób zalegające papiery. Prowadzi życie w zeszycie. W roku akademickim 2023/24 była przewodniczącą koła naukowego Bałagan zajmującego się składem i doprowadzeniem do druku magazynu wydawanego na Wydziale Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich.

@polaniepokoj & @basiaponia

Program warsztatów (z harmonogramem)
12:00–12:30 prezentacja stylów zszywania notatników, różnych tradycji i metod szycia papieru
12:30–13:30 wybór, cięcie papieru oraz ułożenie składek do notesu przez osoby biorące udział w warsztatach
13:30–14:00 bindowanie papieru, przygotowanie papieru do szycia
14:30–15:00 przerwa lunchowa
15:00–16:30 szycie notesów: krok po kroku how to i ewentualna korekta ze strony prowadzących
16:30–17:00 klejenie i tworzenie okładek

Każda osoba po odbyciu warsztatu wyjdzie z własnoręcznie uszytym zeszytem oraz będzie potrafiła samodzielnie uszyć notes/szkicownik. Chcemy zachęcić do upcykling’u papieru, i tego starego, makulaturowego, i też tego cennego, drogich nam ścinków, których szkoda wyrzucać, i podczas wspólnej pracy stworzyć, coś co będzie nam bliskie i ważne nie tylko poprzez wypełniające je stopniowo treść, ale także przez czas spędzony przy komponowaniu i wspólnym szyciu takiego notesu. Razem (my, czyli Basia i Iza) zaczęłyśmy szyć wspólnie małe zeszyciki, spotykając się weekendami w szkolnej pracowni. Pomysł wspólnego szycia narodził się po tym, jak Basia podarowała mi jeden z własnoręcznie uszytych przez nią zeszytów na urodziny, tym samym ofiarowując mi szczątek swojego czasu i myśli, dopasowując szczątki zebranych papierów do moich potrzeb szkicowania wyrazów i myśli. Chcemy poprowadzić warsztat introligatorski, tak aby każda osoba po warsztatach była w stanie sama zacząć szyć i prowadzić podobne życie w zeszycie.

13.12.2024 PIĄTEK w godzinach 12:00–17:00!
OBOWIĄZUJĄ ZAPISY / przedpłata, grupa 12 osób. Koszt udziału w warsztaty: 60 PLN / PAY WHAT YOU CAN !

_______________________________
3. WARIACJE LITEROWE Z WYBUCHEM WIELKIM w godzinach 16:00–18:00. Podczas warsztatów będzie można stworzyć coś – grafikę, plakat, ilustrację itp., w towarzystwie artysty specjalizującego się w eksperymentalnym liternictwie i malarstwie (Wybuch Wielki). W trakcie tego spotkania, można współdzielić się swoim doświadczeniem, podejściem, wiedzą i po prostu popłynąć w klimacie tego twórcy – podczas radosnych, kreatywnych godzin działania z nim.

Wybuch Wielki – urodzony na początku lat '90 w Częstochowie. Artysta wizualny, malarz, grafficiarz. Na koncie ma kilka wystaw indywidualnych i zbiorowych oraz wiele realizacji w przestrzeniach miejskich. Pomysłodawca i twórca filmu "Szarańcza". W tym roku (2024) wychodzi album, podsumowujący jego p dotychczasową działalność. @wybuchwielki

14.12.2024 SOBOTA !
OBOWIĄZUJĄ ZAPISY / przedpłata, grupa 12 osób. Czas trwania: 2 godziny. Koszt udziału w warsztatach: 50 PLN

_______________________________
4. BEZPŁATNE SZKOLENIE Z BEZPRODUKTYWNOŚCI w godzinach 16:00–17:00. W ramach szkolenia dowiemy się, jak najskuteczniej obniżać własną produktywność, przynosić straty zakładowi pracy i dobrze się przy tym bawić. Szkolenie potrwa 60 minut i zakończy się nieobowiązkowym testem wiedzy.

Piotr Puldzian Płucienniczak – wydawca, artysta, socjolog. Prowadzi wydawnictwo Dar Dobryszyc i zajęcia na Wydziale Badań Artystycznych ASP w Warszawie. @puldzian / @dardobroszyc

14.12.2024 SOBOTA !
NIE OBOWIĄZUJĄ ZAPISY, grupa otwarta. Czas trwania 1 godzina. Udział bezpłatny.

_______________________________
5. WARSZTATY WYDAWNICZE: Warsztaty produkcyjne w godzinach 12:00–15:00. W trakcie zajęć, chciałbym przejść z uczestnikami przez proces produkcyjny zina. Ważne jest by uświadomić uczestników że na zajęcia muszą właściwie przygotować pliki, na których będziemy pracować. Liczbę miejsc ograniczamy do 10, co pozwoli na bardziej indywidualne podejście do każdej osoby. W trakcie warsztatów każdy będzie mógł przygotować krótkiego zina (min. 20 stron), treść oraz temat pozostają dowolne. Od strony technicznej przejdziemy przez proces impozycji broszurowej z krótkim wykładem, proces druku, proces oprawy, czyli zaginanie i szycie ściegiem, docięcie na gilotynie. Drukujemy na czarno-biało. Nakład 10 kopii na osobę. Dla uczestników zostanie przygotowany przewodnik wydawniczy .pdf.

LOST PRESS
Jesteśmy niezależnym wydawnictwem osadzonym w strukturze wizualnych podziemi. Technicznie zajmujemy się projektowaniem i przygotowaniem do druku, samym drukiem, jak i oprawą introligatorską, w oparciu o techniki tradycyjne. Publikujemy własnym sumptem, w oparciu o formułę DIY. @lost.press

14.12.2024 SOBOTA !
OBOWIĄZUJĄ ZAPISY/przedpłata, grupa 10 osób. Czas trwania 3 godziny. Koszt udziału w warsztatach: 120 PLN

 

_________________________
__IDENTYFIKACJA WIZUALNA: AGNIESZKA MICHALSKA @ISTNIATKO

__DZIAŁANIE & KOORDYNACJA: DISTORT VISUAL & AGNIESZKA WOJCIECHOWSKA-SEJ, Dyrektorka Akademickiego Centrum Designu & KONRAD TRZESZCZKOWSKI, INICJATYWA DRUKUJ! ZINEFEST & Patrycja Krzyczman & Mateusz Bugalski

__ORGANIZATOR: AKADEMIA SZTUK PIĘKNYCH IM. WŁ. STRZEMIŃSKIEGO W ŁODZI & AKADEMICKIE CENTRUM DESIGNU

__MIEJSCE: Akademickie Centrum Designu
ul. Księży Młyn 13/15
90-337 Łódź