FESTIVAL ART&DESIGN 2023/2024 NIE_MATERIA

konferencja naukowa

« wróć

Kreatorzy obserwują mikrostrukturę i jej nie materialne źródła. Zderzają ze sobą obrazy/obiekty powstałe z procesów destrukcji i odbudowy zaobserwowanych rzeczywistości.

Konferencja składa się na zbiór indywidualnych wystąpień zaproszonych teoretyczek/ków, projektantek/ów. Prelekcje w obrębie wiodącego tematu NIE_MATERII wygłoszą:

  • Bogusław Deptuła - historyk i kurator sztuki;
  • dr Izabela Jurczyk - projektantka komunikacji wizualnej;
  • Maryam Karbalaei - przedstawicielka i koordynatorka A’Design Award and Competition;
  • dr hab. Aurelia Mandziuk Zajączkowska, prof. uczelni, wykładowczyni, artystka, animatorka;
  • dr hab. Olga Podfiipska-Krysińska, prof. uczelni - projektantka biżuterii;
  • dr hab. Rafał Szrajber - architekt gier video i projektant.

 

Tytułowa NIE_MATERIA będzie ich refleksją wobec miłości, poczucia intymności, czułego komunikatu, czyli emocji kreatywnych. Właśnie one są zapowiedzią nowych kodów porozumiewania się z pomocą designu i artefaktów. Wystąpienia na temat światła jako nośnika materii i podejmowany swoisty research historii designu będą rozszerzać postrzeganie aktualnych zjawisk, ikon obecnych czasów, poszukiwać nowej perspektywy art- i design-world’u.

Pochodzenie Materii Wszechświata to kluczowe zagadnienie, o które niepodważalnie zadają pytania wszyscy. Nie każdy, a wśród nich np. Arystoteles, twierdził, że taki początek materii był. Tezy dowodzące o momentach Wielkiego Początku stawiane były wielokrotnie, a teoria nieraz powoływała się na fakty leżące poza granicą ludzkich obserwacji. Projektanci i artyści przyjmują podobne stanowisko wychodząc daleko poza okulocentryzm. To potrzeba i możliwość egzystencjalnego doświadczania designu i sztuki w czasach zaawansowanej technicyzacji. Oddaje ją Heideggerowskie pojęcie Stoß. Tłumaczone jest ono jako pchnięcie zadane (dedykowanemu widzowi) przez dzieło. Dzieło to nie samoistna materia. Atomistyczny postulat Beuysa, głosi, że duchowe wnętrze człowieka ożywia materię, kreuje to co realne.

Okres przemian i kreacji nie-materii trwa, a wraz z nim ewoluuje struktura Świata.

Izabela Jurczyk / Magdalena Komborska – Łączna

 

PROGRAM

wtorek, 16 stycznia

 _________________________________________________________

11.00  - 11.30 uroczyste otwarcie konferencji

Agnieszka Wojciechowska-Sej, dr hab. Artur Chrzanowski, prof. uczelni, Magdalena Komborska - Łączna

_________________________________________________________

11.30  - 14.30 -wystąpienia prelegentów, sala konferencyjna ACD, P1

11.30 – 12.00

Bogusław Deptuła

Niemateria a Design / Immaterial versus Design

Bogusław Deptuła

Historyk i krytyk sztuki, kurator wystaw, marchand, wykładowca. Autor licznych publikacji w dziedzinie sztuki, literatury i kulinariów. Ukończył wydział historyczny Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1989 roku publikuje teksty o sztuce w prestiżowych pismach branżowych i nie tylko; kurator licznych wystaw. W latach 2011-2013 redaktor naczelny miesięcznika „Art&Business”. W 2013 wydał książkę na temat związków literatury i kuchni zatytułowaną „Literatura od kuchni”. Obecnie wykładowca w ASP Łódź.  Od 2022 roku redaktor naczelny pisma „ASP Łódź.

 

12.10 – 12.40

dr Izabela Jurczyk

Kod emocji i kod komunikacji / Emotion and communication code

Izabela Jurczyk

Artystka, graficzka, designerka. Absolwentka i aktualnie wykładowczyni w Instytucie Projektowania Graficznego na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.  Stypendystka Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2018/2019. Od 2018 roku, nieprzerwanie Członek Jury A'Design Award & Competition, jednego z najważniejszych konkursów projektowych na świecie. Wielokrotnie nagradzana w konkursach międzynarodowych m.in: Złoto i Platyna w Creativity International Awards 2010 – USA, 1 miejsce w kategorii Marketing Kit Design. The American Design Awards 2010 – USA, brązowa nagroda oraz dwa równoległe wyróżnienia na międzynarodowym konkursie IDA DESIGN AWARDS 2021 - Los Angeles, USA.  Wielokrotna laureatka w konkursie A' Design Award & Competition.

 

12.50 - 13.00

Maryam Karbalaei

40 x 40 A’ Design Award

 

13.00 – 13.30

dr hab. Aurelia Mandziuk Zajączkowska

Meridiany / niewidzialne ścieżki energii pomiędzy ideą, designem i sztuką / Meridians / invisible energy paths between ideas, design and art

Aurelia Mandziuk Zajączkowska

Artystka i animatorka sztuki. Absolwentka ASP w Łodzi (dawniej PWSSP w Łodzi). Zajmuje się tkaniną, tworzy obiekty i instalacje z pogranicza wielu dziedzin sztuki. Inspiracje czerpie z osobistych doświadczeń i relacji interpersonalnych.

Jej prace prezentowano na 15. wystawach indywidualnych w Polsce i Niemczech oraz ponad 150 wystawach w Europie, USA i Azji. Inicjatorka i uczestniczka wielu międzynarodowych projektów artystycznych. Twórczyni i wieloletnia dyrektor PATIO Centrum Sztuki w Łodzi. Współzałożycielka i członkini Stowarzyszenia Sztuka i Dokumentacja oraz członkini redakcji pisma „Sztuka i Dokumentacja”.

 

13.30 – 14.00

dr hab. Olga Podfiipska-Krysińska, prof. uczelni

"It is so "light"!" – biżuteria ze światła. / "It is so "light"!" -luminous jewelry.

Olga Podfiipska-Krysińska

Uzyskała dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Projektowania Biżuterii prof. Andrzeja Szadkowskiego w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi w 1999 roku. Umiejętności techniczne i projektowe doskonaliła podczas studiów na Wydziale Projektowania Biżuterii Politechniki w Lahti (Finlandia) w 1999 roku i w Szkole Projektowania Biżuterii i Technik Jubilerskich Metallo Nobile we Florencji (Włochy) w 2002 roku (stypendium rządu włoskiego). W 2002 roku odbyła staż projektowy w firmie jubilerskiej Torrini we Florencji. W latach 2003-2006 współpracowała z Autorskim Biurem Projektów „Wzornik” w Milanówku. Od 2004 roku pracuje na stanowisku wykładowcy w Katedrze Biżuterii ASP w Łodzi, prowadzi Pracownię Emalii. W 2019 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego, a w 2020 roku stanowisko profesora uczelni. W latach 2016-2019 była kierownikiem Katedry Biżuterii ASP w Łodzi, a od 2019 do 2020 roku – Dyrektorem Instytutu Biżuterii ASP w Łodzi. Obecnie jest Dziekanem Wydziału Sztuk Projektowych Akademii Sztuk Pięknych im Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Brała udział w wielu konkursach i wystawach w Polsce i poza jej granicami – swoje prace prezentowała m.in. na Litwie, w Anglii, we Włoszech, w Niemczech, w Korei Południowej, we Francji, w Chinach – w tym podczas 8 wystaw indywidualnych. Prace Olgi Podfilipskiej-Krysińskiej znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, Faculty of Art w Telszach (Litwa) i w kolekcji współczesnej polskiej sztuki złotniczej Marii Magdaleny Kwiatkiewicz.

 

14.00 – 14.30

dr hab. Rafał Szrajber

Nie-materia w reinterpretacji dziedzictwa kultury. / Im_material in the reinterpretation of cultural heritage.

Rafał Szrajber

Łodzianin, architekt, projektant i profesor Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi oraz Politechniki Łódzkiej. Zajmuje się naukowo architekturą w grach wideo, designem gier jako procesem kreatywnym oraz wykorzystaniem lokalnego dziedzictwa w nowych mediach jako sposobu na budowanie lokalnej wartości i tożsamości. Poszukuje w wirtualnym wymiarze relacji przestrzeni i człowieka uwieczniając swoje wirtualne ekspedycje w ramach projektu PHOTOmodeBOOK. Ambasador edukacji branży gier i współpracy międzyuczelnianej, współorganizator konkursu ZTGK oraz Game Graphics Concept. Odkrywca podziemnego świata Parowych Szczelin. Współtwórca koncepcji Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 w Łodzi.

 

14.30  - 30 min_lunch

 

15.00 wernisaż wystawy Rafała Szrajbera „Steam Riff”

 

Organizatorzy: Akademickie Centrum Designu i Akademia Sztuk Pięknych
w Łodzi, A' Design Award and Competition

 

Partnerzy medialni: Dsignn, HaWa, Miejmiejsce, Kalejdoskop, Radio Nowy Świat, Radio 3 Łódź, SZUM, TVP3Łódź